Lineárne vedenie Alurol je stavebnicový systém zložený z vodiacich koľajníc, vodiacich alebo podporných kladiek a nosnej dosky. Systém je založený na odvaľovaní vodiacich kladiek po kalených brúsených vodiacich tyčiach. Vodiace kladky majú drážku 120 °, ktorá zabezpečuje kontakt s koľajnicou (vodiacou tyčou) iba v dvoch bodoch, čím sa dosiahne hladký chod vozíka s minimálnym odporom. Vodiaca koľajnica je tvorená hliníkovým profilom s kalenou tvrdochromovanou vodiacou tyčou (h7). Koľajnica sa dodáva ako jednostranná alebo obojstranná. Max. dĺžka koľajnice z jedného kusu je 6 m, väčšie dĺžky možno realizovať skladaním koľajníc.

Vodiace kladky sa vyrábajú centrické a excentrické, v priemeroch 22 - 57 mm. Pomocou centrických kladiek možno dosiahnuť rovnobežnosť medzi nosnou doskou a vodiacimi koľajnicami. Excentrickými kladkami je možné vymedziť vôľu alebo predpínat systém tak, aby sa dosiahlo ľahšieho, resp. ťažšieho posuvu. Vodiace kladky sú vybavené ochranným krytom proti prachu, dodávajú sa v prevedení s plechovým tesnením ZZ alebo neoprénovým tesnením 2RS.

Použitím štandardných komponentov možno zostaviť lineárnu os pre pohon motorom. Lineárne osi umožňujú pohyb v jednej až troch osiach. Lineárne osi sú zostavené z obojstrannej koľajnice, ktorá je pripevnená na hliníkovom profile. Hliníkový profil poskytuje osi vysokú tuhosť a vďaka drážkam ponúka dobré možnosti upevnenia. Drážky slúžia aj na prichytenie koncových snímačov, dorazov atď. Pohon zabezpečuje závitová prevodovka s AC alebo DC motorom, ktorá je uchytená na hnacej prírube osi. V prípade použitia iných prevodoviek je nutná adaptačné príruba. Lineárne osi sa dodávajú v prevedení s ozubeným remeňom, reťazou, trapézovou alebo guľôčkovou skrutkou a ozubeným hrebeňom.

Novinkou sú lineárne osi New generation, ktoré ponúkajú okrem štandardného vozíka s kladkami aj úzky vozík s obehovými guľôčkami vhodný pre vyššie zaťaženie. Výhodou lineárnych osí New generation sú malé zástavbové rozmery, jednoduchá montáž a údržba vďaka patentovanému systému napínania unášacieho remeňa.

Našim zákazníkom ponúkame pomoc pri riešení lineárnych posuvov a podľa priania zákazníka zostavíme lineárnu os tak, aby riešenie zodpovedalo jeho požiadavkám.